• תומר אייזנר

שכונות ניו יורק

עודכן: 4 בינו׳ 2019

דיברתי השבוע עם חבר טוב שלי על הבלוג הזה.. אמר שאהב, אבל מה?? "חסר משהו שמכוון בעיקר לחדשים שרק מגיעים לעיר... השכונות??" "מה השכונות שאלתי?"

"אין מיפוי כללי של ניו יורק, והסבר בגדול על השכונות העיר.." והוסיף - "למי שמגיע לעיר בפעם הראשונה, לא מכיר את שכונות העיר, והסבר כללי על מבנה האי ושכונותיה יכול לסייע להבין מי נגד מי.." "צודק.. אכין משהו." אז תודה ברק, על ההערה וההארה.

במנהטן לבדה יש למעלה מ- 80 שכונות (83 לאלו שרוצים לרדת לדקויות ..), אז לא ממש אצליח לכסות את כולן (וביננו, לא בטוח שהייתי בחצי מהן..), אבל נעשה קצת סדר, מלמעלה למטה.. מגדול לקטן.

ניו יורק העיר, מה שאתם מכירים בשם NYC, כוללת למעשה 5 רובעים והם: 1. מנהטן - Manhatten - האי עצמו שסביר להניח שרובכם תגיעו לביקור והוא דיי מרכז העניין של מרבית המבקרים. האי Roosevelt שאמנם רבים לא מבקרים בו (אם כי הוא מעניין ושווה ביקור) נחשב חלק ממנהטן.

2. ברוקלין - Brooklyn - נמצאת דרום מזרחית למנהטן, בעלת מספר התושבים הגבוה ביותר מכל הרובעים, מה שדיי הופך אותה ששכונת השינה של העיר ניו יורק. בשנים האחרונות דיי משנה את פניה והופכת יותר ויותר טרנדית ואטרקטיבית גם לתיירים. 3. קווינס - Queens - נמצאת מזרחית למנהטן, בעלת השטח הגדול ביותר , כמעט פי 6 בהשוואה למנהטן, בעלת חשיבות אסטרטגית בעיקר בשל העובדה ששניים משלושת שדות התעופה העיקריית באיזור נמצאים בשיטחה, JFK ו- LaGuardia (השלישי זה Newark ב- NJ) . חובבי הספורט לינהם מכירים את הרובע הזה דיי טוב תודות למגרשי הטנים שמארחים את ה- US Opens וכן ברובע זה ממוקם איצטדיון הבית של ה- METS 4. ברונקס - Bronx- רובע הממוקם צפונית למנהטן, שלדעתי לא זוכה להכרה מספיק טובה , ומספיק ראויה. אם הזכרנו ספורט, תוכלו למצוא פה בין השאר את האיצטדיון המפורסם של ה- Yankees (ולחזור הביתה עם כפפה, חולצה ואלת בייסבול) אבל חשוב מכך, הגן הבוטני המהמם נמצא פה, כמו גם גן החיות המאד מרשים של העיר ניו יורק (שניהם יושבים האותו המתחם). אגב, ברונקס הינה השכונה היחידה בעיר ניו יורק למעשה יושבת בשטח הישבתי של המדינה ניו יורק (כל השאר זה איים).

5. סטטן איילנד - Staten Island - החלק הפחות מוכר של ניו יורק העיר, בעיקר בשל ריחוק מסויים ממערכז החיים התוסס של מנהטן, אבל מי שידרים וישוט אליה (או ייסע דרך אחד הגשרים..), ימצא רובע שעשיר בפארקים ואיזורים מעניים לטיולים. לצערי רובנו מכירים את האי בזכות המעבורת שיוצאת מניו יורק לאי ועוברת ליד פסל החירות.. רב התיירים מגיעים לאי, עושים U Turn וחוזרים.. וחבל. יש מה לראות פה.


 

עכשיו, אחרי שהבנתם בגדול את מבנה העיר, בואו נכנס קצת פנימה למנהטן.. לב ליבה של העיר ניו יורק.

האי עצמו, שכולל כאמור לא פחות 80 שכונות, חלקן גדולות, חלקן ממש קטנות, רחוב וחצי, אבל עדיין זה נחשב פה שכונה.. אבל רגע לפני, בהסתכלות ממעוף הציפור, האי מחולק לארבע חלקים עיקריים: שחלקם מן הסתם, עולים אחד על השני

עכשיו, אחרי שהבנתם בגדול את מבנה העיר, בואו נכנס קצת פנימה למנהטן.. לב ליבה של העיר ניו יורק. גם האי עצמו, שכולל לא פחות 80 שכונות, חלקן גדולות, חלקן ממש קטנות, רחוב וחצי, אבל עדיין נחשב שכונה.

בתכלס, האי מחולק לשלושה חלקים עיקריים:

1. צפון העיר Uptown Manhatten - כל מה שממוקם מעל רחוב 59 (הגבול הדרומי של הסנטרל פארק), כאשר נהוג להתייחס למה שמעל רחוב 96 כ- Upper Manhatten.

2. מרכז העיר, Midtown Manhatten - כל האיזור שבין רחוב 34 לרחוב 59. כולל בתוכו את מרבית האטרקציות כגון כיכר הטיימס, הרוקפלר סנטר והאמפייר סטייסס בילדינג (שרחוב 34, קו הגבול הדרומי של האיזור). 3. דרום העיר, Downtown Manhatten , האיזור הזה הוא כל מה שנמצא דרומית לרחוב 14, כולל בתוכו גם את כל הרובע העסקים הפעיל של דרום העיר. אגב, מתחת לרחוב Chambers, כבר נהוג לקרוא לזה Lower Manhatten. ולא, לא שכחתי את מה שבין רחוב 14 לרחוב 34, פשוט שם כבר השתמשו בשמות השכונות עצמן, ועוד נגיע לזה בהמשך.. כמובן שיש לאי גם מזרח ומערב, וזו נקודה חשובה. כל מה שנמצא מזרחית משדרה החמישית נקרא East וכל מה שמערבית לשדרה החמישית נקרא West. זו נקודה חשובה שצריכים לזכור, כי לדוגמא רחוב 300E 57th St, New York, נמצא בערך 20 דקות הליכה מ- 300W 57th St, New York, וההבדל בסך הכל באות W במקום E, אז חשוב לשים לב לכתובת שאליה אתם הולכים.

 

אתם עוד פה? לא התעייפתם? בואו נרד עוד רמה אחת למטה.. ונעשה מיפוי קטן של השכונות העיקריות. שוב.. ממש לא כולן, אבל כאלו שחשוב להכיר. מלמעלה למטה..


1. הארלם - Harlem- אחת השכונות היותר מרתקות בעיני בעיר. שכונה ענקית שמשתרעת מרחוב 96 ועד רחוב 155 , ממוקומת בעיקר בצד המזרחי (עד רחוב 141), אבל מגיע בצד המערבי כאמור עד רחוב 155. הארלם כוללת לא מעט שכונות בתוכה, אבל נהוג לחלקה לשלוש שכונות עיקריות, East Central ו- West. קוריוז מעניין הוא שעד 1865 בכלל עיקר התושבים היו יהודים ואיטלקים שהתיישבו בה. האפרו-אמריקאים התחילו להגיע לשכונה רק ב- 1905, ודיי שלטו בה מבחינת הצבע עד 2008.. כמעט 100 שנה. רק ב- 2008 מספר האפרו-אמריקאים בשכונת הארלם ירד מתחת לסף ה- 50%.. כיום השכונה נחשבת לטרנדית, בטוחה לביקורים (אם כי, עדיין יש מספר מקומות שאני אישית מעדיף לא להסתובב בהם בלילה, כמו גם בעוד מספר שכונות באי..).


2. שכונת Upper West - אתם תושבים ויש לכם כסף, והרבה.. סביר להניח שמקום מגוריכם בצד המערבי של הסנטרל פארק. השכונה גדולה למדי, בעיקר בנייני מגורים, מתחיל בערך ברחוב 60, ועד רחוב 110 בצד המערבי, כלומר בין הפארק לנהר ה- Hudson. בשכונה ניתן למצוא בין השאר את ה- Lincoln Center , ה- Dakota House ואת מוזיאון הטבע וההיסטוריה.3. הצד השני, ה- Upper East, כולל כ- 6-7 שכונות בתוכו. משתרע מה- 59 עד ה- 96, בין השדרה החמישית לנהר ה- East. בעיקר איזור מגורים, אם כי כמה מהמוזיאונים החשובים בעיר נמצאים באיזור הזה, בניהם גם הגוגנהיים, וה- The Metropolitan Museum of Art שנחשב למוזיאון האומנות הגדול בארה"ב.


4. ה- Hell's Kitchen - אל תתנו לשם להטעות אתכם... זה אחלה איזור (המגרש הביתי שלי). יש טעות במפה המצורפת, כי בפועל, היא בולעת את שכונת Clinton, כלומר, מרחוב 34, ועד רחוב 59, בין השדרה השמינית לנהר ההדסון. באיזור זה יש ריכוז של גדול מאד של מסעדות, ואם אתם מחפשים מה לאכול, ואין לכם ממש כיוון... סיבוב ב- 8 או ב- 9 לאורך השכונה ורעבים.. לא תצאו.
5. ה- Midtown ובתוכו שכונת ה- Theater District .בתכלס כל הבלגן מתרכז שם. גם ה- Times Square, גם הרוקפלר, גם כל התיאטראות, ועד בניין ה-(Empire States Buildding (ESB בחלק בדרומי. אפילו חנות מייסיס הידועה נכללת בשכונה הזו. באופן לא מפתיע, סביר שמרביתכם תלונו באחד המלונות באיזור הזה. קצת קשה לשרטט את השטח גיאוגרפית, אבל זה משהו בין רחובות ה- 34 ל- 59 ובין שדירות מדיסון לשדירה השביעית.
6. ה- Midtown South- אחד האזורים המעניינים בעיני, כולל את בניין ה- FlatIron הידוע (אותו בניין שנראה כמו מגהץ, בצורת משולש, מכאן גם שמו), את מתחם האוכל ה- Eataly ועד כיכר ה- Union בחלק הדרומי (רחוב 14). מלא רחובות קטנים עם מאות חנויות ששות להתעכב בהם. אחד האיזורים שאני יותר אוהב בעיר. בקטע הצפוני כמובן, רחוב 34, ממש על סף ה- ESB.7. שכונת Chelsea - שכונה שתופסת הרבה תאוצה כאיזור טרנדי בשנים האחרונות.. בין ה"להיטים" בשכונה ניתן למצוא את ה- Chelsea MArket המפורסם, וכמובן, את מסילת הרכבת העלית ה- High line שהוסבה לפארק מהמם, שמושך אליו תיירים רבים (אם כי בפועל, הפארק מתחיל דרומית יותר, ממש קרוב למוזיאון הוויטני).8. מרחוב 14 ודרומה על רחוב ה- Huston יש מספר שכונות כגון ה- East Village, ה- West villiage ועוד שניים שאם אתם צעירים (או צעירים ברוחכם), זה המקום בשבילכם. עשרות מועדונים ופאבים לצעירים. הרבה מאד רעש (כבר לא בשבילי...), והרבה שמח בשעות הקטנות של הלילה. בשעות האור, תוכלו למצוא שם מלא בוטיקים איכותיים לבגדים , כמו גם אוסף לא מבוטל של גלריות (למשל ה- Whitney שכאן בתמונה , נמצא רחוב אחד דרומית לרחוב 13 בצד המערבי בסמיכות לנהר ההדסון). אגב, קוריוז מעניין... בניין המגורים של החברים מהסדרה Friends נמצא פה, ממוקם בין רחוב יוסטון לשדרה ה- 7 על רחוב Groove (לינק)


9. ה- SoHo - איזור ה"אומנות" של ניו יורק. מלא גלריות, הרבה טרנדים, בהחלט מקום להסתובב בו כמעט בכל שעה ולספוג אווירה. מקור השם אגב, דיי פשוט ועוזר לזכור את מיקום השכונה, South of Houston st. כמה פשוט וחכם.


10. דרומה , או יותר נכון מזרחה מה- SoHo אפשר למצוא שתי שכונות טריטוריאליות, האחת זה ה- Chinatown והשניה זה ה- Little Italy. בעוד שבראשונה אכן גרים לא מעט אסיאתיים, דווקא ב- Little Italy, למעט המסעדות האיטלקיות שעוד מזכירות את ימיה הטובים של השכונה, דווקא איטלקים שגרים פה... לא ממש תמצאו.. מזמן עזבו לחלקים אחרים של העיר, ואת מקומם תפסו האסיאתיים שהשכונה שלהם נהייתה להם קטנה מדי.


11. ממש דרומית ל- China town תוכלו למצוא את בניין העירייה המפואר של ניו יורק. השכונה נקראת Civic Center, ולדעתי, כמה מבתי הקפה הטובים בעיר נמצאים באיזור הזה.מזרחה ניתן למצוא גם שכונה שנקראת Two Bridges על שם גשר מנהטן וגשר ברוקלין המוכרים..


12. עוד שכונה שתוספת תאוצה בשנים האחרונות זו ה-Tribeca- השכונה נמצאת דרומית לסוהו ורבים לא באמת מודעים להבדלים, אם כי, בעלי המסעדות ובתי הקפה דיי מדגישים שהם Tribeca ולא ה- Soho.


13. עברנו שוב מזרחה, והנה אנחנו בלב העסקים של העיר ניו יורק. המנוע הכלכלי שמניע את כל העיר הזו. בשכונת ה- Wall Street (ממוקמת דרומית ל- Chambers). מוכרת גם בשם Financial District, ובין השאר, הבורסה הניו יורקית , פסל השור הזועם, וכמובן אנדרטת ומוזיאון ה- 9/11 נמצאים בשכונה הזו.
14. ואחרון אחרון חביב.. שכונת ה- Soutern Tip או מוכרת יותר בשם Battery Park City, כוללת את הפארק המוכר בחלקה הדרומי , עם תצפית ומעבורות לפסל החירות (תזכרו שיש מעבורת חינמית הנוסעת לסטטן איילנד ועוברת ליד.. חבל לבזבז כסף על נסיעה לאי עצמו). לפה גם העבירו את הפסל שעמד במרכז התאומים ושרד איכשהו את התופת ב- 9/11 (בתמונה)

ויש כאמור עוד מלא שכונות... כמעט בלתי אפשרי לכסות את הכל. אבל הפוסט הזה בהלט יכול לתת לכם מושג על מבנה העיר ושכונותיה.

7,535 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול