• תומר אייזנר

על מזומן , אשראי והתנהלות חכמה

עודכן: 23 בדצמ׳ 2018

מודה ואודה שקצת הופתעתי מתוצאות סקר שהתנהל בקבוצת המטיילים בניו יורק בפייסבוק. יותר מ- 75 אחוזים מהנוסעים דיווחו שהם לוקחים איתם סכום כסף מזומן דיי גבוה לצורך ביזבוזים בעיר (מעל 1000 דולר במזומן), ורק 13 אחוז דיווח שהם לוקחים פחות מ- 200 דולר.

יתכן והסיבה היא התנהלות כלכלית חכמה, כי ככה תכלס רואים בעיניים כמה כסף אנחנו שורפים אבל דווקא בעולם של היום, אם אפליקציות כאלו ואחרות (למשל expensify) מאד קל להתנהל אם כרטיס אשראי. זה נוח, זה קל, זה יעיל.

ברמה האישית, אני בכל נסיעה שלי לעיר מהארץ, יוצא עם סדר גודל של 10-20 דולר.. לעיתים אפילו הרבה פחות. חשבתי בימים האחרונים מה הסיבה לכמויות המזומנים, ולדעתי, זה בעיקר נובע מחוסר הבנה על איך דברים מתנהלים פה.

אז בואו נפרק את זה לגורמים..

מוניות ותחבורה ציבורית - אין שום בעיה לשלם הכל בכרטיס אשראי. מודה שלא מכיר כל מני הסעות פרטיות שמופיעות פה לעיתים, אבל התחבורה הציבורית הרגילה.. כרטיס אשראי סוגר לכם את הפינה, שלא לדבר על שימוש ב Uber, Lyft או Via שם התשלום המקובל הוא בכרטיס אשראי

מסעדות - למעט מקרים ממש בודדים (פיטר לוגר למשל.) כל המסעדות בעיר , הכל מדוכנים קטנים ועד מסעדות שוות... כולם עובדים עם כרטיס אשראי. למי שלא בקיא, גם את הטיפ משלמים באשראי אחרי חיוב הכרטיס, כלומר.. אתם מוסרים את כרטיס האשראי , תקבלו חשבון על החיוב עם מקום להוסיף את סכום הטיפ.. ואז רושמים או באחוזים או בכסף. אגב.. לא צריך להיכנס לחישובים מסובכים.. נוח לכם לרשום את הסך הכל , ושהם יעשו את המתמטיקה.. לכו על זה. כנל אם רק תרשמו את גובה הטיפ. רק אחרי שאתם רושמים את ערך הטיפ, המסעדה מבצעת את החיוב בפועל (בשלב הראשון, היא רק עושה בדיקת מסגרת אשראי, לא מעבר לזה).

אטרקציות מכל סוג שהוא - אם אתם בעניין של לעמוד בתור ולשלם במזומן... תהנו לכם. ההמלצה שלי היתה ונשארה לנצל את רשת האינטרנט ולהזמין הכל ברשת, מראש. אין צורך להדפיס, מספיק להציג להם את הכרטיס בטלפון.. כנל גם לגבי הזמנות של אטרקציות בגרופון למי שמשתמש.. הכל כמובן.. משולם באשראי.


קניות - כמובן שאין חנות בעיר שלא מקבלת אשראי.. הכי מקובל, רק חשוב.. התשלום בקופה הוא באמצעות הקוד כספומט שלכם. (חשוב לוודא שיש לכם צ'יפ על כרטיס האשראי). יש אפשרות להגיד להם בקופה שזה קרדיט (מבחינתם כל העסקאות זה דביט, מה ההסכם שלך מול חברת האשראי לא מעניין אותם) אבל תביאו תעודה מזהה אתכם.. סתם מסרבל את התהליך.


אז תחבורה, אוכל, אטרקציות, קניות.. הכל באשראי.. איפה כן רק מזומן??

רואים את כל דוכני המזון המהיר בפינות הרחוב? בין אם זה השווארמה של 'הלל גאייס' או סתם מוכר הבוטנים (מכה שלא כתובה בתורה) או משאיות הגלידה שדיברתי עליהם.. כל אלו.. רק מזומן. גם תשלום הטיפ לבחור שמביא לכם את המזוודה לחדר במלון, או למי שמנקה את החדר (כתבתי על זה? כבר לא זוכר..).. מן הסתם במזומן.. אבל זה באמת כסף ממש קטן.

איזה כרטיס אשראי לקחת? זה שנותן לכם את ההטבות שהכי טובות לכם. לא מכיר כרטיס אשראי שלא מכובד פה בעיר. אני אישית, מסתובב עם אמריקן אקספרס.. והוא מכובד בכל פינה בעיר.

כמה טיפ שמים? להבדיל מהצד השני של העולם, המזרח, פה דווקא מאד מאד מקובל לשים טיפ. הסכום המקובל הוא 18 אחוז, אבל גם 15 אחוז יתקבלו עם חיוך. במרבית המקומות, אפילו יציינו לכם כמה זה יוצא מתוך סך החשבון שלכם (צרפתי תמונה)

ולאלו שאומרים שיש עמלות על כרטיסי אשראי?? צודקים לגמרי, אבל גם מזומן עולה כסף, לעיתים אפילו יותר..

תהנו בעיר, ושמנהל הבנק לא יתקשר אליכם בחופש... התנהלו בחוכמה.

שלכם, תומר.

656 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול