• תומר אייזנר

מי מפחד מפקיד ההגירה בנמל התעופה?

עושה רושם שאחד הפחדים שיש למרבית האנשים שנוסעים לארה"ב זה תהליך ההגירה באולם הנכנסים , בנמל התעופה. מרביתנו רואים כבר סרטים שחורים שקצין ההגירה מעיף מבט לעבר הדרכון, בודק משהו במחשב, וכעבור דקות, אנחנו מובלים בשלשלאות לחדר החקירה בעוון פשע נוראי, ומגורשים בבושת פנים מארה"ב, בלי יכולת לחזור אליה לעולם...

נכון? עובר לכם משהו כזה בראש??אז תשמעו סיפור אמיתי מהחיים...

לפני הרבה שנים, הייתי מגיע לארה"ב עם דרכון ישראלי, אפילו חייתי בה עם ויזת עבודה. לימים, לשמחתי , החלפתי לדרכון הרבה יותר ידידותי בשוק האמריקאי. החיים הטובים.

באחת הטיסות שלי לארה"ב לפני כשלוש שנים, נחתתי בניו יורק. המערכת הממוחשבת שאמורה לקצר את תהליך ההגירה (שאותו עובר כל אדם, גם אזרח וגם תייר) פלטה נייר שכלל איקס גדול עליו.. זה לא אומר הרבה, למעט הידיעה שצריך לראות גם פקיד באשנב.. אוקי, כבר קרו מקרים.

הגעתי רגוע למדי לפקיד, הצגתי את דרכוני, כעבור דקה ארוכה, שאל אם יש בידי ESTA (הויזה האוט' לאלו שלא צריכים ויזה..), אמרתי שכן, שיש לי מודפס, והצגתי. עיין ארוכות, בדק שוב במחשב.. והורה לי "תעמוד בצד".

מטריד, אבל לא יותר מדי... 5 דקות,10 דקות, 20 דקות... שום דבר לא קורה? "אדוני, אתה זוכר שאני מחכה פה" - פניתי אליו בנימוס המקסימלי שיכולתי לאמץ באותו רגע.. "כן, תעמוד בצד, כבר יבואו לקחת אותך.." נלחצתי.

עוברות להן עוד כמה דקות, מגיע קצין הגירה, גבוה ממני בראש (ואני 1.85), רחב ממני בחצי גוף (בקיצור.. שולחן מהלך). "תעקוב אחרי" הורה, הסתובב והחל ללכת..ואני אחריו.. פחד מוות... מה כבר עשיתי??? לא סגרתי את הגז אולי?? אהה.. לא קשור בעצם.

מפה לשם, עולים במדרגות, יורדים במדרגות, יורדים שוב, ונכנסים לאולם רחב מידות, מלא בעשרות אנשים. "שב, יקראו לך" הורה שוב בחוסר נחמדות. ישבתי, כי איזו ברירה כבר היתה לי... "לא להשתמש בטלפון סלולארי, לא לפתוח שום מכשיר חשמלי, לא לדבר עם אחרים, תחכו שיקראו לכם", עברה קצינה אחרת, והודיע בקול תקיף לכל יושבי האולם. הבנתי שכל אלו מסביבי... כולנו כנראה חלק מהקונספירציה להשמיד את העולם, רק שאותי שכחו לעדכן. צחוק צחוק, נהייתי לבן מרב לחץ.

בחינה מדוקדקת של יושבי האולם העלה שיש בו סביב ה- 150-200 איש, 198 מהם או סינים או מקסיקנים, ועוד שני לבנים, אחד מהם אני. כבוד? לא בטוח..

ככה חולפת לה עוד שעה, ועוד שעה.. מדי פעם קוראים למישהו, הוא מדבר עם איזה קצין הגירה שיושב באיזה אשנב כזה.. ומובל החוצה בליווי של קצין אחר.. ממש "אקספרס של חצות".. סרט!

אחרי שעתיים.. פתאום - "תומר אייזנר??" -מישהו צועק באולם. "כן, זה אני" עניתי... הגיעה מישהי. "רק רציתי לעדכן שהמזוודה שלך, אצלנו למטה" שתסיים פה "יביאו אותך לאסוף אותך. "יופי, חשבתי לעצמי, לפחות יהיו לי בגדים נקיים בתא המעצר" (בחיי שעוברות מחשבות הזויות בשלוש שעות המתנה לאלוהים יודע מה...)

"תומר אייזנר" - שוב קוראים לי.. 4 שעות כמעט חלפו. "כן, זה אני" עניתי. "בוא איתי, שב פה" פנה אלי קצין הגירה שחום עור, גדול גוף.

"ניירות בבקשה". נתתי.. הדופק שלי על 210.. עיין במשך דקה ארוכה, מהמסך לניירות שלי, מהניירות לעיון בדרכון, משם חזרה למסך.. ואני.. אני בא לי למות.

לפתע, הרים את מבטו אלי ושאל: "איזה שעון חכם יש לך? לי, לי יש סמסונג!" אמר והציג את השעון שלו לראייה. לקח לי שניות ארוכות להתאפס. הייתכן שהרובוט מולי הוא אדם נורמאלי, בשר ודם, עם תחביבים רגילים? אולי אפילו פריק של טכנולוגיה?? אין מצב.. אבל נזרום. "שלי זה של מוטורולה" עניתי והראתי לו, עם חיוך גדול. "אתה מרוצה?, כי לי יש בעיה עם הסנכרון" "מרוצה מאד, עניתי, אולי זו סתם בעיה של הגדרות". "יש מצב" ענה , "טוב.. בוא נראה מה הבלגן עם הניירת שלך".

חייכתי.

באותו רגע ידעתי שאני יכול לחזור לנשום. הכל בסדר, סתם קפץ להם שאני מחזיק כמה אזרחויות והם רצו להבין מדוע אני בוחר להכנס עם כזו ולא אחרת... לא סיפור.

למה אני מספר לכם את זה?? מה מוסר ההשכל? תזכרו שקציני ההגירה הם בני אדם, בדיוק כמונו. זו העבודה שלהם, ביטחון המולדת. והיא חשובה , והם מתיחסים אליה בשיא הרצינות, אבל הם בדיוק כמונו! בני אדם בשר ודם.

אז, כשאתם מגיעים לאשנב, קודם כל תחייכו, תשאלו לשלומם, תגלו שהם אפילו יענו לכם. ממליץ לכם בחום לוודא שיש לכם את כל הניירת שיכולה לסייע. זה יכול להיות האישור של המלון, צילום של כרטיסי הטיסה, אם אתם באים לכנס, תביאו אתכם ברושורים לדוגמא (אחד שיהיה אתכם.), אפילו את תכנון הטיול, תכינו באנגלית (גם ככה, שמות האתרים באנגלית, לא?). והכי חשוב, אחרי שהוא משחרר אתכם לדרככם..., תאחלו לו יום טוב (גם לו אכפת שמישהו מתעניין בו).וחוץ מזה . זה הולך חזק בארה"ב, בעצם בכל מקום בעולם.

ברוכים הבאים לארצות הברית של אמריקה. חופשה מהנה 💕

250 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול