• תומר אייזנר

יש חיים מתחת לפני השטח

תערוכות ומייצגי רחוב הם חלק מהתרבות של העיר ניו יורק. לא קשה למצוא כל מני תערוכות רחוב, או מיצגים באמצע שום מקום, כאלו שגורמים לנו לעצור, להתבונן, לצלם (אחרי איך ידעו שהיינו??), ובעיקר, להעשיר את חיינו. לא תמיד צריכים לגשת למוזיאון מפונפן כזה או אחר, לפעמים, התערוכה נמצאת לנו ממש מתחת לרגליים, יותר נכון בתחתית, יותר נכון, בתחנת הרכבת התחתית של רחוב 14 וה- 8, שם שוכנת בדרך קבע תערוכת Life Underground של האומן תום אוטרנס (Tom Otterness).

היצירות כוללת ברובן דמויות ״מצויירות״ העשויות מברונזה, בגובה של 25-30 ס״מ. תוכלו למצוא אתן על רצפת התחנה, על המעקה, על התקרה, העמודים ועוד. סך הכל, ישנם כ- 170 יצירות (וחלקי יצירות).

אחת היצירות היותר מוכרת נמצאת פה בתמונה דווקא מאחור, שם רואים תנין לבוש חליפה מנסה לצאת מהביוב העירוני, כאשר דמות ברונזה אחרת לבושה אף היא בחליפה מנסה להימלט משיני התנין, ולידם דמות שלישית עומדת , מתבוננת בנעשה, האומרת ״אמרתי לך לא להתקרב יותר מדי״, אך בד בבד, לא עושה דבר לסייע. האומן תום אוטרנס ניסה להציב מראה לחברה הניו יורקרית של אותם הימים..


היצירות עצמן החלו מותקנות במקום בשנת 2001, אך הפרוייקט הסתיים רק עשור לאחר מכן

הפרוייקט הוקם במימון של רשות התחבורה של המטרופולין (ה- MTA) בעלות לא גבוהה (יחסית) של 200 אלף דולרים, שהיוו כ-1% מסך שיפוץ התחנה בשנת 2001. הערכה אומרת כי תום אוטרנס הסכים למחיר נמוך יחסית, בעיקר בשל ההבנה כי הפרוייקט יביא לו פרסום רב.


עם השנים, הפרוייקט הלך ותפח, ונוספו עוד ועוד מייצגים, עד לכמות כוללת של 170 פסלים. הקטע המעניין הוא שה- MTA לא ידעו איך הציבור יקבל את התערוכה, ולקח כמעט 4 שנים של הצבת 25 פסלים בכל מני מקומות אחרים בעיר, עד שמנהלי ה- MTA השתכנעו שלתערוכה תהיה הצלחה .


ששאלו את אוטרנס מה פשר היצירה שבנה, אמר כי נושא היצירה הוא "חוסר האפשרות להבין את החיים בניו יורק" ומתאר את סידור היצירות הבודדות כ-"פזורות בהפתעות קטנות״ עם השנים, התערוכה זכתה לחשיפה רבה וזיכתה את האומן במספר פרסים יוקרתיים.


אז אם אתם בדרך מ- ול-, פשוט צאו מהרכבת לרציף ותתחילו לחפש את היצירות.. הן בכל מקום, לא תוכלו לפספס. איך מגיעים? קוים A-C-E שעוברים בין השאר גם ב- Port Authorityונוסעים דרומה.. סעו שתי תחנות ורדו בתחנת רחוב 14. זיכרו, אין צורך לצאת מהתחנה, התערוכה נמצאת ממש על הרציף. ואם כבר יצאתם, אז הצ׳לסי מרקט, מוזיאון וויטני, החלק הדרומי של ההיליין ועוד נמצאים ממש בקרבת מקום.


תהנו!

לינק למיקום התערוכה - https://goo.gl/maps/vSyB8fkUTUCWJBbL9
454 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול