• תומר אייזנר

הרכבת התחתית שאיש לא עוצר בה יותר

אני אתחיל דווקא בסוף. חוקיות הביקור הזה כפי שאני מסביר פה קצת מוטלת בספק. אף אחד אמנם לא יעצור אתכם אם יתפסו אתכם, אבל יותר סביר שהכרטיסן ברכבת התחתית יבקש מכם בנימוס לרדת.. אבל אם הצלחתם לחמוק מעיניו.. זכיתם לראות את אחד הפנינות הממש מיוחדות של ניו יורק!!
אז על מה מדובר? ב- 1904, נפתח תחנת המטרו הראשונה של ניו יורק, ואיך לא סימלית, דווקא זו שנמצאת מתחת לבניין העירייה. התחנה פעלה במשך 41 שנים, ונסגרה ב- 1945, מאז נותרה כשהיתה אז..על העיצוב המרשים והמדהים שלה, שאין תחנה דומה לה.. אין שום קו שעוצר שם יותר, ומן הסתם, אין יותר גישה , אלא אם אתם נמנים על אגודת חובבי ה- MTA (כך נקראת רשות התחבורה בעיר), ואז הם מארגנים ביקורים מספר פעמים בשנה. היתרון של הביקורים האלו, שאז הם גם מאירים אותה, וניתן להתרשם מיופיה של התחנה..

אבל זה לא אומר שלא ניתן להגיע אליה...🤔 אז תנצלו את היותכם תיירים, מקסימום תעשו פרצוף של אהבל שלא הבין שהייתם אמורים לרדת מהרכבת... אבל הנה ההסבר איך להגיע לתחנה...

אבל קודם כל... מתי להגיע?? בצהריי היום, שהשמש למעלה, ביום בהיר.. זה הזמן. למה? כי התחנה לא מוארת בחשמל, אלא רק באור יום שנכנס מבעד לחלונות, אכן חשוב להגיע שהשמש מפנקת בצהריי היום כלומר 12-15 בערך.. עכשיו.. בתאריך ה- 17 לדצמבר , בצהריים, רשות ה MTA ידליקו את האורות בצהריים בין 2-4 (בשל ביקור מסודר של חובבי רשות התחבורה), ואז זו הזדמנות גם לתפוס את המקום במלוא תפארתו.


ועכשיו לאיך..

עלו על קו 6 ברכבת התחתית דרומה. יש לכם תחנה בעוצרת בגרנד סנטרל (מקום יפה כשלעצמו) או ב- Union Square (מסומן במפה שהעלתי במספר 1). ותפסו לכם מקום בחלקו האחורי של כל קרון, אחרי הדלת, בצד שבו נפתחת הדלת. למה? כי זה מקום ישיבה שיש סיכוי שהכרטיסן לא יראה שאתם שם... איפה לאורך הרכבת? אין תשובה לזה.. אני ניסיתי כמה פעמים, בכמה מקומות ברכבת.. אין תשובה מדעית לאיפה.

וסעו עם הרכבת. כאשר הרכבת תגיע לתחנה האחרונה שלה, תחנת ה- City hall החדשה (מספר 2 במפה בפוסט) , הכרוז יודע כי זו התחנה האחרונה וכל הנוסעים מתבקשים לרדת. פה תפעילו את מיטב כישוריכם להראות כמו כיסא, שקופים למראה, בשביל שלא ישימו לב שלא ירדתם (זוכרים.. אם בא כרטיסן.. נו אנגלית, אונלי היברו..). אם ממש הצליח לכם, ונסגרו הדלתות.. אתם בדרך לראות חלום! הרכבת הזו צריכה להסתובב ובשביל זה, היא נוסעת דרך התחנה הישנה המדהימה. שבו ברכבת, ודקה אחרי זה.. תתגלה לפניכם התחנה האבודה דרך חלונות הרכבת.. יש לי חברים שסיפרו שהם גם ביקשו מהכרטיסן ממש יפה , ועם חיוך ענק, ולא רק שהוא הסכים שישארו על הרכבת, הוא אפילו פתח בשבילם את הדלתות לכמה שניות ארוכות לטובת הצילומים.. חוויה שמעטים יכולים לספר אחרי שחזרו מניו יורק.

אז שוב.. טכנית וחוקית, אסור להישאר ברכבת אחרי שמודיעים על בקשה לרדת, אבל לא באמת אוכפים את זה, ואם הצלחתם ל"העלם" לכרטיסן מהעיניים... בחיי שזה אחד הדברים היותר מרשימים שיש בעיר הזו.

(אגב, יש שמועות שיש תכנון מתישהו לפתוח את התחנה כמוזיאון מסודר, אבל זה עוד רחוק....)

הייתם, הצלחתם להגיע, שתפו אותנו גם. ואם תפסו אתכם, אל תספרו מאיפה קיבלתם את המידע.. סתם.. יש מלא אתרים שמספרים את סיפור התחנה.

351 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול